TV yayınlarını izlemek için kullanmanız gereken anten çapı, bulunduğunuz bölgeye göre değişmektedir. Türksat uydularının bölgeye göre değişen iniş güçleri web sitemizdeki kapsama alanı haritalarından öğrenilebilir. Bu iniş güçlerine göre kullanılması gereken anten çapları aşağıdaki tabloda yaklaşık olarak belirlenmiştir. Anten çapı belirlenmesinde önemli faktörler aşağıda sıralanmıştır:

  • LNB Noise Figüre (Gürültü Faktörü) değeri ne kadar düşük olur ise, sinyal kalitesi o kadar yükseleceğinden bu parametre anten çapını etkilemektedir. Tabloda LNB NF’ün 0.6-0.7dB olduğu ve 0.8-1.0dB arasında olduğu durumlar için kullanılacak anten çapları ayrı ayrı verilmiştir. 
  • Bulunulan bölgenin yağış rejimi anten çapı belirlenmesinde çok önemli bir faktördür. Yağmur, uydu haberleşmesinde kullanılan mikrodalga sinyalleri büyük ölçüde zayıflatır. Aşırı yağışlı bölgelerde yağmurun zayıflatma etkisinden daha az etkilenmek için 3 dB ya da daha zayıf EIRP seviyesine karşılık gelen anten çapı tercih edilebilir. Büyük antenlerde bile çok yoğun yağışlarda anlık kesintiler yaşanabilir.
  • Kalitesiz, yıpranmış, bölünerek çoklanmış veya çok uzun kablo kullanılması zayıflatma etkisi yapacağından, anten çapı belirlenirken, bu etkiler de göz önünde bulundurulmalıdır. 20-30 m’den daha uzun ve ya kalitesiz kablolar için bulunduğunuz bölgedeki EIRP seviyesinden kablo mesafesine oranla 1-3 dB daha düşük EIRP seviyesine karşılık gelen anten çapı kullanmanız gerekebilir.
Full width sayfa
Off