Hava Platformu (Balon) Projesi yüksek gözlem gücü sağlıyor.

Türksat Yüksek İrtifa Platformu (T-YİP); 1500 metre irtifaya çıkabilen, sınır bölgelerinde yüksek çözünürlükte görüntüyü 365 gün 24 saat kesintisiz bir şekilde sunabilen ve farklı amaçlar için görev yükü konfigüre edilebilen Ar-Ge direktörlüğümüz tarafından yerli ve milli olarak üretilen bir sistemdir.

T-YİP, gözetleme, denetleme, iletişim, internet ağı kurma veya kesme gibi farklı ihtiyaçlar için gerekli olan faydalı yük ve kullanılacak noktaların çevre koşulları ve irtifa bilgisine göre sabit kurulum ile tam mobil taşınabilir bir yerli sistem olarak üretilmektedir.

Sisteme entegre edilecek bazı yükler ile sağlanacak faydalar;

  • Gece ve gündüz stabilize gimbal kameralar aracılığı ile yüksek çözünürlükte 360° alınan görüntülerin ve koordinat bilgisinin canlı olarak aktarılabilmesine imkan sağlaması,
  • Jammer ile sürekli olarak dinleme yapılan RF frekanslarda tespit edilen kanun dışı haberleşmelerin bastırılma ve karıştırılma yapılabilmesi,
  • Röle, baz istasyonu, repeater ve modem ile anlık GSM, telsiz, network ve internet haberleşme imkânları ile kapsama alanlarının artırılabilmesi,

şeklinde özetlenebilir.

Ayrıca T-YİP,  yüksek irtifaya (1500 m kadar) 50 kg kadar yükleri kaldırıp, kesintisiz elektrik enerjisi sağlayan, stabil bir hava platformu olarak, radar ve başka yükler ile entegrasyona da imkan tanımaktadır.

T-YİP, Genel Kurmay Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda Gaziantep, Nizip, Karkamış mevki Köprübatı Sınır Karakolu’nda 3 ay eğitim verilmiş askeri personel ile birlikte kullanılarak test edilmiştir.

Acil ve afet durumlarında T-YİP; felaket kurtarma merkezlerinde kullanılarak kapsama alanı arttırma ve kapasite paylaşımı konulu ihtiyaçlara mobil ve sürekli olarak cevap verebilmektedir. Bu bağlamda çalışmalar yürütmek amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler gerçekleştirilmektedir.

Full width sayfa
Off