Gölbaşı yerleşkemizde C bant, Ku-bant, BSS Bant ve Ka-Bant antenlerimiz ile kapsama alanımızda bulunan çeşitli uydulardan sinyaller alınıp bunların başka uydulara aktarımı sağlanabilmektedir.

Platform işletmecilerine, uydu yer istasyonlarımız vasıtasıyla yedekli sistemlerimizle uplink hizmeti verilebilmektedir.

2014 yılında kurulan 6,3 m Ka-bant Uydu Yer İstasyonu ile Türksat 4A haberleşme uydusu üzerindeki Ka-Bant frekansında uplink yapılarak, Orta Batı Afrika kapsama alanından FSS (Ku) frekans bandında izlenebilecek şekilde sayısal paket iletimi gerçekleştirilir.

Türksat, Metro Ethernet, TTVPN, “turn around” ve radyo link hatları üzerinden Türksat “headend”lerine ulaştırılan TV ve radyo yayınlarını sayısal paket yayın hâline getirerek, söz konusu yayınların Türksat uyduları üzerinden iletimini sağlar. 2008 yılında başlangıçta 44 TV’ye hizmet veren sayısal paketler, Ağustos 2015 dönemi itibarıyla 193 TV, 65 sayısal radyo ve 14 uydu alıcı güncelleme veri hizmetini sağlayan bir kapasiteye ulaştırılmıştır.

Image
Teleport hizmetleri

Ağustos 2015 itibarıyla Ankara Türksat Teleport Merkezinden 21 adet, Almanya’ dan 1 adet ve Kıbrıs’tan 1 adet olmak üzere toplam 23 adet sayısal paket yayını 42° Doğu lokasyonundaki uydularımız (Türksat 2A, Türksat 3A, Türksat 4A) üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Image
Telefort hizmetleri

Sayısal paket yayıncılığında kalite standartları da göz önüne alınarak sürekli iyileştirme çalışmaları yapılmakta, yeni teknolojiler  takip edilerek sisteme adapte edilmekte ve verilen hizmet kalitesi sürekli arttırılmaktadır.

Gölbaşı Teleport Merkezimizde EPG (Electronic Program Guide) ve playout hizmetleri verilir.

TV Uplink Merkezimizde yayınların izlenmesi, kontrolü ve analizi 7/24 olarak teknik personel tarafından gerçekleştirilir.

 

Image
Teleport Hizmetleri
Full width sayfa
Off