TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS)

2014 yılında uzaya gönderilen TÜRKSAT 4A haberleşme uydusunun 42° Doğu yörüngesinde sağladığı ilave kapasiteyle uydularımız üzerinden yayınlanan TV ve radyo sayısında ciddi bir artış olmuş ve birçok ulusal TV kanalının HD versiyonları da yayın hayatına başlamıştır. Bununla birlikte, uydularımız üzerinde her geçen gün yeni kanallar yayın hayatına başlamaktadır.

İzleyicilerimize ait uydu alıcılarında standart kanal arama yöntemleriyle kanal listelerinin yeni frekanslara göre güncellenmesinde yaşanan zorlukları gidermek amacıyla, TÜRKSAT A.Ş.’nin 2013 yılında hizmete sunduğu TKGS sistemine birçok uydu alıcısı ve Smart TV üreten firmanın ürünleri uyumlu hale getirilmiş ve getirilmeye devam etmektedir. Bu şekilde TKGS uyumlu uydu alıcıları ve Smart TV satın alan son kullanıcıların ürünlerinde TV ve radyo kanallarında meydana gelen değişiklikler otomatik olarak güncellenebilmektedir.

Image
TKGS

TKGS Nedir?

TKGS, uydu alıcıları ve Smart TV’lerin ihtiyaç duyduğu tüm kanal bilgisinin TÜRKSAT tarafından yayınlanması ve uydu alıcılarına aktarılan bu bilginin işlenerek, kanal veri tabanlarının güncellenmesi prensibiyle çalışan bir kanal güncelleme sistemidir.

TKGS ile Gelen Kolaylıklar

Türkiye’deki çok sayıda uydu izleyicisi, uydu alıcılarını standart kanal arama yöntemleriyle güncelleyememekte veya güncellerken çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır.

Uydudan yayın yapan kanalların parametreleri zaman zaman değişebilmektedir. Zaman içinde yeni kanallar yayın hayatına başlamakta, bazı kanalların ise yayın hayatı sona ermektedir.

TÜRKSAT’ın bu tür sorunların çözümüne yönelik olarak sunduğu TKGS ile, haberleşme uydularımız üzerinden yayınlanan, yeni yayına başlayan, yayını sona eren veya frekans bilgisi değişen TV ve radyo kanallarını güncellerken yaşan sorunlar, bütünüyle ortadan kalkmaktadır.

TKGS, izleyicilerin yayın parametrelerini takip etmesine gerek kalmaksızın, güncel kanal listelerini TKGS destekli uydu alıcıları ve Smart TV’lerde aktive etmektedir.

TKGS’nin Türkiye’de çokça tercih edilen FTA (şifresiz) uydu alıcılarının ve Smart TV’lerin tamamında standart donanım olarak yer alması hedeflenmektedir.

Image
CMC

TKGS Sistemine Nasıl Sahip Olabilirsiniz?

TÜRKSAT, TKGS’nin tüm uydu alıcılarında yaygınlaşması için uydu alıcısı üreticileri derneği TUYAD ile işbirliği yapmaktadır. TÜRKSAT, uydu alıcısı üreticilerine bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır.

TKGS’de gerekli veri TÜRKSAT tarafından sağlanmakta, böylece her firmanın kendi verilerini üretip yayınlama zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

Hâlihazırda bazı uydu alıcıları tarafından, güncelleme desteği sağlansa da, TKGS’nin yaygınlaşmasıyla bu hizmet standart hâle gelecek ve kesintisiz bir şekilde devamı sağlanacaktır. Böylece, Türkiye’deki tüm uydu alıcısı ve Smart TV kullanıcıları, uydularımız üzerinde yayın yapan kanallardaki frekans değişimlerinden eşzamanlı olarak bilgi sahibi olacaklardır.

 

TKGS Onaylı Ürünler

TKGS Onaylı Ürünler

Bugüne kadar onlarca firmanın TKGS yazılım geliştirme ve onay süreci tamamlanmıştır. Bununla birlikte hâlihazırda birçok firmanın da TKGS uyumluluk çalışmaları devam etmektedir. TKGS onayı alan firmalara ait TKGS uyumlu uydu alıcıları ve Smart TV’ler, pazardaki yerlerini almaya başlamıştır.

TKGS onaylı ürünleri görmek için web sitemizde yer alan “TKGS Onaylı Marka Model Listesi” linkini inceleyebilirsiniz.

 

Uydu Alıcılarındaki TKGS Logosuna Dikkat!

TKGS uyumlu uydu alıcılarının üzerinde TKGS logosu bulunmaktadır. TKGS uyumlu uydu alıcısı veya Smart TV temin etmek isteyen izleyicilerimizin, TKGS entegrasyonuna sahip üretici firmalarla görüşmeleri gerekmektedir.

TKGS’nin Üç Farklı Kullanım Modu

TKGS çalışma yapısında son kullanıcıların tercihlerine göre üç farklı kullanım modu yer almaktadır:

Tam Otomatik Kullanım: Bu mod, TKGS uyumlu bir uydu alıcısı veya Smart TV’nin varsayılan profilidir. Bu profilde kanal listesi bütünüyle TKGS’nin kontrolü altındadır. Kullanıcının kanal listesini değiştirecek işlemler yapmasına izin verilmez. 

Esnek Kullanım: Tam otomatik kullanım modundaki bazı sınırlamalar bu modda kaldırılmıştır. Kullanıcı, kanal sıralamasını kendisi düzenleyebilir. TKGS güncelleme aşamasında kullanıcının tercih ettiği kanal sıralaması muhafaza edilir.

TKGS Kapalı: TKGS devre dışıdır. Otomatik güncellemeler yapılmaz. Uydu alıcısı ve Smart TV, TKGS entegrasyonu yapılmadığı takdirde nasıl çalışıyorsa, o şekilde çalışır. Ancak, kullanıcının menüden “TKGS güncelle” komutunu vererek güncelleme yapması mümkündür.

TKGS kanal sıralamasında hâlihazırda HD ve SD liste olmak üzere iki ayrı ana liste yayınlanmaktadır. Her iki liste de tüm kanallar mevcuttur. Bununla birlikte, HD listede şifresiz HD yayınlara sıralamada öncelik verilmiştir.

Tüm bunların yanı sıra, TKGS’de çeşitli kategoriler, (haber, spor, müzik vb.) oluşturulmuştur. Söz konusu kategoriler, ön tanımlı favori grupları olarak hazır bir şekilde kullanıcıya sunulmakta ve sürekli güncel tutulmaktadır.

TKGS uyumlu bir uydu alıcısı ve Smart TV’de, kullanıcının TKGS’yi kapatması haricinde, güncelleme işleminin kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Birçok farklı TV paket yayını içerisinden TKGS verisi yayınlanarak devamlılık sağlanır.

 

Otomatik Güncelleme

Uydu alıcısı ve Smart TV, “stand by” modunda olsa da belirli aralıklarla kanal listesini güncelleyebilir. Güncelleme, uydu alıcısı ve Smart TV TKGS verisi olan bir kanal üzerinden geçerken, mevcut yayında hiçbir kesinti olmaksızın, birkaç saniye içinde arka planda gerçekleşir. Sistem içinde “stand by” güncelleme dışında farklı güncelleme modları da vardır. İzleyici, kanal listesi güncellendiğinde ekranda buna ait bir mesaj görmekte ve güncellenen kanallardan haberdar olmaktadır.

TKGS’nin Genel Özellikleri

  • TKGS, hiçbir kullanıcı müdahalesine gerek olmaksızın, tam otomatik TV ve radyo kanal güncelleme sistemidir.
  • TKGS ile yalnızca bir iki saniye içinde güncel kanal listesine erişilebilmektedir.
  • TKGS’nin sağladığı esnek kullanım, kullanıcının ana kanal listesini özelleştirme imkânı verir. Özelleştirilen kanal listesinin korunarak, güncellemelere devam edilmesi sağlanır.
  • TKGS, izlenen kanallar üzerinden geçerken dahi değişiklikleri algılar, izleyiciye bilgi verir ve arka planda güncelleme yaparken yayında kesintiye neden olmaz.
  • TKGS ile “stand by” konumunda güncelleme  yapmak mümkündür.
  • İzleyici, farklı amaçlara yönelik ana listeler (HD veya SD) arasında seçim yapabilir.
  • İzleyici için ön tanımlı beğeni listeleri (haber, spor, müzik vb.)  sunulmaktadır.
  • Yayınlanan paket parametreleri değiştiği halde güncellemeler de aksamaksızın devam etmektedir.
Full width sayfa
Off