16 Temmuz 2018
Genel

15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılında hayatını kaybedenler için Türksat’ta anma programı düzenlendi.

Programa, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Vecdi Gönül, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, ilçe protokolü, şehit aileleri ve Türksat çalışanları katıldı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Binali Yıldırım, 15 Temmuz’da FETÖ’nün, ipini elinde bulunduranların telkini ile büyük bir ihanet girişimini başlattığını, Türkiye’nin istiklâl ve istikbaline kastetmeye çalıştıklarını ifade etti. FETÖ’nün öncelikli amacının önceki darbe girişimlerinde olduğu gibi iletişimi kesmek ve iletişim altyapısını çökertmek olduğunu aktaran Yıldırım, “Böylece vatandaş bilgi alamayacak, darbeye karşı direniş sağlanamayacaktı. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın, bizim, milletle irtibat kurmamız engellenecek, bir oldubittiyle darbe tamamlanmış olacaktı.” diye konuştu.

Bu amaçla FETÖ’nün Türksat’ı hedef aldığını dile getiren Meclis Başkanı Yıldırım, şunları kaydetti:

“Amaçları, Türkiye’deki bütün yayınları durdurmaktı. Ve ilk önce üzerinde Türk bayrağı olan büyük antene bomba attılar. Ancak bilmedikleri, hesap edemedikleri bir şey vardı; faaliyette olmayan, sadece 1990’lı yıllarda Türksat 1B’ye hizmet eden sembolik bir antendi. Herhalde ‘en büyük çaplı anteni alaşağı edersek işi bitirmiş oluruz.’ dediler. Hâlbuki bu alçaklar, teknolojinin çok geliştiğini artık, büyük çanaklı antenlerin değil, çok daha gelişmiş, görünmeyen antenlerin olduğunu hesap edememişlerdi. ‘Ne diyoruz?’ Allah plan yapanların en hayırlısıdır. Oysaki yayınlar başka yerden yapılıyordu.”

Darbe girişiminin başladığı ilk andan itibaren Cumhurbaşkanı ile beraber müdahale için karar aldıklarını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

“Dedik ki ‘ölmek var dönmek yok. Bu alçaklara bu bayrağı teslim etmeyeceğiz. Bu ezanları susturmayacağız.’ Milletimizi meydanlara davet ettik ve o gece halkın gücü, tankın gücünü yendi. Ay yıldızlı bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi. Büyük milletimiz darbecilere darbeyi vurdu. Havadan buraları taramak, bombalar atmak suretiyle burayı etkisiz hale getirmeye çalıştılar. Türksat’ta çalışan arkadaşlarımızın basiretli ve akıllı tutumları sayesinde bu emellerine ulaşamadılar. Burada iki değerli Türksat çalışanı, Ahmet Özsoy ve Ali Karslı şehit oldu. Allah rahmet eylesin; mekânları cennet olsun. Ayrıca Ferhat Derecik, Muhammed Emin Sergili, Bilal Davut Hasetçi, Halil Ersoy gazi oldu. Cenabı Mevlam, görevi başında ayrılmayarak canını veren bu kardeşlerimize ve bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Vatan savunmasında teröre karşı mücadele eden şehitlerimize de Allah rahmet eylesin; gazilerimize hayırlı, uzun ömürler versin.”

Türksat çalışanlarına teşekkür

Bu darbe girişiminin bastırılmasının en önemli faktörlerinden birinin de milletin iletişim kanallarının ortadan kaldırılamaması olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz FETÖ’cüler diğer bir adres olarak TRT’yi seçtiler. Korsan duyurularını yapmayı başardılar ve bu şekilde milletin gözünü korkutmayı ve sindirmeyi denediler ancak Türksat, o esnada yedek sistemi devreye sokarak, TRT’yi yayından çıkardı. Böylece darbecilerin emelleri kursaklarında kaldı. Bütün gece boyunca yayınlar devam etti; bütün kanallar çalıştı. Vatandaşlarımız sağlıklı bilgi alma imkânına kavuştu… Burada bu darbenin önlenmesinde kısıtlı imkânlarıyla canla başla çalışan Türksat’taki vatansever, vefakâr kardeşlerimize, yönetim kurulu başkanı, genel müdür ve yöneticiler başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Allah hepinizden razı olsun.”

Yıldırım’ın konuşmasının ardından şehitler için dua okundu ve şehitler anıtı ziyaret edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ise 15 Temmuz demokrasi şehitleri Ahmet Özsoy ve Ali Karslı’nın yâd edildiği günde demokrasi şehitlerinin aziz hatırasına sahip çıkanlara teşekkür etti. Turhan, bu vatan ve millet için canını feda etmenin bir karşılığı olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“O gün kurşunların ve hainlerin karşısında durarak şehadete yürüyen 251 şehidimiz arasında Ahmet Özsoy ve Ali Karslı vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Binali Yıldırım’ın sözleriyle televizyonda yankılandı. 15 Temmuz gecesi, buradaki şehitlerimiz vesilesiyle bu kurumun ne kadar değerli olduğunu halkımız öğrenmiş oldu. Onlar vesilesiyle yayınlar aksamadan insanlarımız doğru bilgilendi. Bu bilgilendirme ışığında ve doğrultusunda milletimiz iradesine sahip çıkmış, sokağa, meydanlara inmiş ‘Ben Cumhurbaşkanımızın, irademizin temsilcisi olan TBMM’nin yanındayım demiştir.’ Bu konuda ülkemizin huzurunun devam etmesi adına Türksat’ımız başarılı bir sınav vermiştir.”

Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Vecdi Gönül, 15 Temmuz’da Türk milletinin, Türksat mensuplarının, fedakârlıkların en üstününü göstererek, canlarını ortaya koyarak tarihi bir görev ifa ettiğini vurgulayarak, “Onların bu fedakârlıklarını kurumumuzu en şerefli yerinde abidede ebedileştirmeye çalıştık. Başta Türksat şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bizler emanetin bekçileriyiz. Şehitlerimizin mekânları cennet olsun. 2 bin 700 gazimizi minnetle anıyorum.” dedi.