10 Ocak 2022

Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 5B, Spacex'in Falcon 9 roketi ile Türkiye saati ile 06:58'de ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Fırlatma Kompleksi'nden başarıyla uzaya fırlatıldı.

Türksat 5B haberleşme uydusu, faydalı yük kapasitesi ve güç değerleri ile Türksat uydu filosundaki en yetenekli uydu olacak.

Türkiye'nin en yüksek yük taşıma kapasiteli uydusu

Türksat 5B, Sabit Uydu Servisi (FSS) sınıfındaki uydulara göre en az 20 kat daha yüksek kapasite verimliliği ile yüksek verimli uydu kategorisindedir.

Ülkenin en yüksek yük taşıma kapasiteli uydusu olan Türksat 5B, 4,5 ton fırlatma ağırlığına ve 15 kilovat güç kapasitesine sahip. Toplamda 55 Gbps'den fazla veri iletim kapasitesi sağlayacaktır.

Türksat 5b'de yerli üretim ekipmanları da kullanıldı

Türksat 5B, Türkiye'nin Ka-Bant kapasitesini 15 kattan fazla artıracak ve uydu iletişiminin gerekli olduğu denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlere hizmet vermeye başlayacak.

Yerli Sanayiye Katkı Programı kapsamında Türksat 5b'de Türkiye'de üretilen 2 haberleşme teçhizatı da kullanılacak. Yurt içinde tasarlanan ve üretilen teçhizatın ticari haberleşme uydusu üzerinden uzaya gönderilmesi ilk kez olacak.

Türksat 5B uydusunun sağladığı yüksek veri kapasitesi ile Türkiye içinde karasal altyapı ile erişilemeyen yerlerde internet altyapısı kurulması mümkün olacaktır.

Türkiye'deki aktif haberleşme uydularının sayısı 5'e çıkacak

Uydunun 42 derecelik doğu yörüngesine fırlatılmasıyla Ku-Bant ve Ka-Bant kapasitesi artırılacak, aynı yörüngede çalışan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularına yedeklilik sağlanacak. Türksat 5b'nin manevra ömrü 35 yılı aşacak.

Türksat'ın yerli ve milli uydu anten ailesi PeycON hizmetlerinin kapsama alanı ve hızı, Türksat 5b'nin uzayda yerini almasıyla güçlenecek.

Uydu kapsama alanının gelişmesiyle birlikte MicrON, AerON, HidrON ve TerrON antenlerini dünyanın birçok ülkesinde internet, kurumsal ağ ve IP backhauling gibi hizmetler için kullanmak mümkün olacak.

Türkiye'deki aktif haberleşme uydularının sayısı 5'e, toplam uydu sayısı ise 8'e çıkacak.