19 Eylül 2021
Genel
Uydu

Bu yıl 6’ncısı tamamlanan Türksat Model Uydu Yarışması finalisti 20 takım Türksat kampusunu ziyaret ederek PFR sunumlarını gerçekleştirdi. 20 finalist daha sonra Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile bir araya geldi.

 

Teknofest kapsamında düzenlenen Türksat Model Uydu Yarışması’nda finaller gerçekleştirilirken finalist 20 takım Türksat Kampusunda PFR sunumlarını gerçekleştirdi. Sunumların tamamlanmasının ardından Türksat kampusunu gezen genç mühendisler daha sonra Türksat Model Uydu resepsiyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ile bir araya geldi.

 

Sayan: “Uydu Teknolojileri Ülke Savunmasında Önemli”

Resepsiyonda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, genç finalistleri gazi Türksat’ta ağırladığı için memnun olduğunu belirterek, Türksat personelinin 25 Temmuz’da hain darbecilere karşı Türksat’ı savunduğunu anlattı. Haberleşme altyapısının dünyanın geleceği açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Sayan, özellikle uydu teknolojilerinin ülke savunmasının en önemli ayaklarından biri olduğuna işaret etti. Model uydu yarışmasının da Türkiye’nin geleceği olan genç nesillerin ve genç mühendislerin yetişmesi için önemli altyapı sağladığına işaret eden Sayan, bu vesileyle model uydu yarışmasında yarışan tüm gençleri kutladığını söyledi.

 

Ertok: “8 Takımla Başladı Dev Bir Organizasyona Dönüştü”

Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ise ilk defa 2016 yılında Ar-Ge direktörlüğü döneminde başlattıkları Model Uydu Yarışması’nda 8 takımın katılabildiğini anlattı. 6 yıllık süreçte yarışmanın büyük bir organizasyona dönüştüğünü ve genç mühendisler tarafından tasarlanan model uyduların onlarca görevi yapabilir hale geldiğini kaydeden Ertok, bu durumun Türksat Model Uydu yarışmasının düzenlenmesinin genç mühendislerin yetişmesi için ne kadar önemli olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.  Ertok, yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.

 

Final etabı da tamamlanan Türksat Model Uydu Yarıyması’nda tüm değerlendirme aşamaları tamamlanırken ilk üçe giren takım Teknofest’te açıklanacak. 1. takım üyelerine 40 bin TL, 2. takım üyelerine 30 bin TL, 3. takım üyelerine ise 20 bin TL ödül verilecek olan yarışma ile öğrencilerin uydu ve uzay teknolojileri alanında Türkiye’nin insan kaynağı yetiştirilmesi hedefleniyor.